دوشنبه 7 فروردین 1391

پرداخت پول به ترکیه در ازای استقرار سپر موشکی ناتو

• نوشته شده توسط: ramin h

پرداخت پول به ترکیه در ازای استقرار سپر موشکی ناتو

خبرگزاری فارس: برخی رسانه‌های ترکیه با اشاره به اراضی مورد استفاده برای استقرار پایگاه سیستم راداری سپر موشکی ناتو در روستای کوره جیک استان مالاتیا از احتمال پرداخت مبلغی کلان از سوی آمریکا به ترکیه خبر دادند.

خبرگزاری فارس: پرداخت پول به ترکیه در ازای استقرار سپر موشکی ناتو

به گزارش دفتر خبرگزاری فارس در ترکیه، در حالی که در روزهای اخیر بحث بر سر فرماندهی پایگاه سیستم راداری سپر موشکی ناتو در خاک ترکیه و حضور نظامیان آمریکایی بدون مشارکت نیروهای ناتو داغ شده، برخی رسانه های ترکیه از احتمال پرداخت مبلغی کلان از سوی آمریکا به دولت آنکارا بابت استقرار این سیستم در روستای کوره جیک استان مالاتیا در ازای استفاده از اراضی این منطقه خبر دادند.

پایگاه خبری دنیابولتنی ترکیه در همین زمینه نوشت که آمریکا باید مبلغی کلان بابت این امر به ترکیه پرداخته باشد، کما اینکه هزینه استقرار این سیستم در کوره جیک دویست میلیون دلار و هزینه نگهداری سالانه آن نیز مبلغی بالغ بر چهل میلیون دلار برآورد شده و از سوی دیگر در حال حاضر هیچ سیستم حفاظتی از این پایگاه راه اندازی نشده است.

روزنامه حریت ترکیه نیز نوشت که در حال حاضر اطلاعات گردآوری شده توسط پایگاه سیستم راداری کوره جیک به پایگاه های آمریکایی رامستین در آلمان و روتا در اسپانیا منعکس می شود و مشارکت ناتو در این پایگاه از طریق اتاق فرمانی که در پایگاه رامستین آماده شده آغاز می شود و به غیر از این، ناتو هیچ نقشی در پایگاه کوره جیک ایفا نخواهد کرد.

این روزنامه تصریح کرد که پایگاه کوره جیک توسط چهل آمریکایی که ده تن از آنان نظامی و مابقی غیرنظامی هستند اداره شده و کلیه هزینه های این پایگاه از سوی آمریکا تامین می شود.

در حال حاضر در دنیا سه پایگاه دیگر مشابه پایگاه کوره جیک وجود دارد که دو پایگاه در اسرائیل و ژاپن فعال بوده و پایگاه هاوایی در مراحل اولیه تست قرار دارد.

روزنامه حریت در مورد امنیت این پایگاه راداری نیز نوشت که در حال حاضر هیچ سیستم موشکی خاصی برای حفاظت از این پایگاه تعبیه نشده و اگر ایران بخواهد به این پایگاه حمله کند، پایگاه مذکور عملا فاقد هرگونه سیستم تدافعی است.

انتهای پیام/ص


نظرات()

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic