دوشنبه 7 فروردین 1391

حرکت بورس به سمت تعادل/۹۳ پله بازگشت از صعود 586 واحدی

• نوشته شده توسط: ramin h

در نخستین روز منفی سال رقم خورد
حرکت بورس به سمت تعادل/۹۳ پله بازگشت از صعود 586 واحدی

خبرگزاری فارس: سومین روزکاری بورس در سال جدید با نخستین افت شاخص همراه شد و طی آن 93 واحد از 586 واحد اضافه شده در دو روزگذشته کاسته شد و دماسنج بازار سهام بر 26 هزار و 408 واحد ایستاد.

خبرگزاری فارس: حرکت بورس به سمت تعادل/۹۳ پله بازگشت از صعود 586 واحدی

به گزارش خبرنگار اقتصادی فارس، پیش‌بینی روز گذشته یکی از کارگزاران مبنی بر متعادل شدن وضعیت عرضه و تقاضا در یکی دو روز اخیر محقق شد و شاخص بورس در سومین روز کاری سال جدید که در ابتدای معاملات با افزایش 18 واحدی روبرو شده بود، با 93 واحد کاهش به کار خود پایان داد تا نخستین افت روزانه این متغیر مهم در سال 91 به ثبت برسد.

براساس این گزارش، در جریان معاملات امروز بازار سهام ، روند افزایش قیمت سهام برخی شرکت ها منجر به ادامه رشد شاخص بورس شد،اما رشد قیمت ها در دو روز آغازین سال و همچنین انعکاس برخی موارد برون سازمانی منجر به تغییر جهت کلی بازار و عدم تمایل به خرید سهام از سوی سرمایه گذاران حقوقی و حقیقی شد.

در این جو روانی منفی، سهام اکثر شرکت هایی که در روزهای شنبه و یکشنبه با صف خرید و رشد 4 درصدی بهای هر سهم داد و ستد شده بودند، با کاهش یک تا 4 درصدی معامله شدند. در این میان به رغم رشد و اثر مثبت 7 تا 4 واحدی شرکت هایی چون کارت اعتباری ایران کیش ، سیمان فارس و خوزستان و بانک پاسارگاد، افت قیمت هر سهم و نقش منفی 33 تا 4.5 واحدی شرکت های سرمایه گذاری غدیر، فولاد مبارکه ، سرمایه گذاری توسعه و معادن و فلزات،  پتروشمیی پردیس، نفت و گاز پارسیان و سرمایه گذاری های سایپا و صندوق بازنشستگی منجر به تغییر مسیر نمودار شاخص بورس و کاهش 93 واحدی آن شد تا به این ترتیب نخستین کاهش روزانه دماسنج بازار سهام در سومین روزکاری به ثبت برسد و در عدد 24 هزار و 408 واحد بایستد.

به این ترتیب در شرایطی 93 واحد از 586 واحد اضافه شده شاخص در دو روز اول کم شد که آمار پایانی معاملات هم در مقایسه با دو روز کاری نخست با کاهش روبرو شده و بیش از 107 میلیون سهم به ارزش 44.2 میلیارد تومان داد و ستد شد.

در رابطه با شرایط روزهای آینده بازار سهام هم برخی کارگزاران معتقدند درصورت آرام بودن مسائل سیاسی و روشن شدن زمان دقیق اجرای مرحله دوم قانون هدفمند سازی یارانه ها، مشکلی در روند بازار ایجاد نخواهد شد ،اما به دلیل روشن بودن فضای تصمیم گیری میان مدت و همراه کردن اکثریت سرمایه گذاران به تداوم خرید سهام شرکت های آینده دار به حمایت نهادهای مالی موثر نیاز است،چرا که به دلیل نقش عوامل برون سازمانی افق روشنی از آینده وجود ندارد و در این میان سرمایه گذاران حقوقی می توانند با اقدام به خرید سهام شرکت های برخوردار از تحلیل بنیادی فضای امیدوار کننده ایی را در هفته های آغازین سال جدید ایجاد کنند.

انتهای پیام/م 


نظرات()

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic