دوشنبه 7 فروردین 1391

ایران از هر طرحی که بدنبال برقراری صلح و امنیت در افغانستان باشد حمایت خواهد کرد

• نوشته شده توسط: ramin h

احمدی‌نژاد در دیدار رییس جمهور پاکستان
ایران از هر طرحی که بدنبال برقراری صلح و امنیت در افغانستان باشد حمایت خواهد کرد

خبرگزاری فارس: رییس جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: ایران از هر طرحی که بدنبال برقراری صلح و امنیت در افغانستان و منطقه و در جهت کنترل تروریسم و مواد مخدر باشد، حمایت خواهد کرد.

خبرگزاری فارس: ایران از هر طرحی که بدنبال برقراری صلح و امنیت در افغانستان باشد حمایت خواهد کرد

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری فارس،  محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ظهر امروز (دوشنبه) در دیدار با آصف علی زرداری، رییس جمهور پاکستان، راه و شیوه ای که جمهوری اسلامی ایران و پاکستان در کنار افغانستان برای حل و فصل مشکلات این کشور در پیش گرفته اند را منطقی و مفید توصیف کرد و اظهار داشت: اجلاس اسلام آباد که سومین نشست ایران، افغانستان و پاکستان بود، بسیار خوب برگزار شد و در نتیجه مذاکرات صورت گرفته در این اجلاس اعتمادها در حال بازسازی است و ان شاءالله در نشست چهارم در کابل گام های بعدی برداشته شده و به یک طرح عملیاتی خواهیم رسید و در آن برای کشورهای دیگر منطقه نیز جایگاهی متناسب با اهداف این اجلاس برای نقش آفرینی در روند برقراری صلح و ثبات در افغانستان تعریف خواهد شد.

 

رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مبادلات گسترده میان ایران و پاکستان در بخش محصولات کشاورزی، اظهار داشت : ایران و پاکستان هر دو تجربیات گرانبهایی در عرصه کشاورزی دارند که باید این تجربیات را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

احمدی نژاد با اشاره به توانمندی های خوب جمهوری اسلامی ایران در بخش کشاورزی به عزم دولت ایران برای بهینه سازی مصرف آب در بخش کشاورزی اشاره و تصریح کرد: در سال 1390، 200 هزار هکتار از زمین های زراعی ایران تحت پوشش شیوه های آبیاری مکانیزه و جدید قرار گرفت و برای سال جاری نیز تحت پوشش قرار گرفتن 500 هزار هکتار، زمین دیگر هدفگذاری شده است.

رییس جمهور همچنین با قدردانی از رییس جمهور و مسوولان کشور تاجیکستان در برگزاری مناسب سومین جشن جهانی نوروز و پنجمین اجلاس حمایت از اقتصاد افغانستان، تصریح کرد: آقای رحمان برنامه ها را بسیار خوب مدیریت کردند و ما چون خودمان قبلا این جشن را برگزار کردیم می دانیم که چه کار سختی است.

 

آصف علی زرداری رییس جمهور پاکستان نیز در این دیدار با بیان اینکه اتفاقاتی که در منطقه روی داده، پاکستان را بسیار متاثر ساخته و فشارهای زیادی به این کشور وارد می کند، اظهار داشت: تا زمانی که همه کشورهای منطقه مساعی خود را برای حل مشکلات افغانستان تجمیع نکنند ، افغانستان روی آرامش نخواهد دید و در این بین پاکستان با توجه به مشکلاتی که از ناحیه مسائل افغانستان به آن گرفتار شده است، مشتاق تر برای کمک به حل مسائل افغانستان است و خواهان آن است تا کشورهایی نظیر روسیه و چین نیز برای حل مساله افغانستان وارد میدان شوند.

 

رییس جمهور پاکستان با بیان اینکه بیشتر فکر و وقت دولت پاکستان در 10 سالی که افغانستان اشغال شده است، معطوف به مسائلی شده که از ناحیه این اشغال به پاکستان مبتلا شده، تصریح کرد: بدخواهان نمی خواهند دنیای اسلام فرصت و مجالی برای آرامش و فکر کردن به سازندگی و آبادانی خود داشته باشد.

 

زرداری همچنین خواستار استفاده کشورش از تجارب و توان جمهوری اسلامی ایران در عرصه کشاورزی شد و اظهار داشت: به زودی هیاتی، برای توسعه همکاری های ایران و پاکستان در عرصه کشاورزی از سوی پاکستان به ایران اعزام خواهند شد.

انتهای پیام/


نظرات()

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic